در حال بارگزاری...
وبلاگ

بانس ریت چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

3 تیر 1400 سید مجید فرقانی اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

تو این مطلب قراره حدوداً 3 دقیقه وقت بذاری و در مورد بانس ریت بخونی.

اگه این سوالا توی ذهنته احتمال زیاد این مطلب میتونه کمکت کنه:
بانس ریت چیه؟
بانس ریت چطوری محاسبه میشه؟
بانس ریت سایت من چقدر باید باشه؟
چرا باید بانس ریت مهمه؟

بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش به درصد بازدید کنندگانی گفته میشه که بدون انجام اقدامی مانند کلیک کردن روی یک لینک، پر کردن فرم و … بازدید کننده از سایت خارج میشه.

بانس ریت چطوری محاسبه میشه؟
تعداد کاربرای خارج شده از سایت (بدون هیچ واکنشی) تقسیم بر کل کاربرها ضرب در صد.

منظور از بدون واکنش یعنی: بدون انجام اقدامی مانند کلیک کردن روی یک لینک، پر کردن فرم و …

این مورد رو با یه مثال توضیح میدم: فرض کنید ورودی امروز سایت شما 100 نفر بوده و از این 100 نفر 32 نفر بدون هیچ واکنشی، از سایت خارج شدن، بانس ریت امروز سایت شما 32 درصد بوده.

ارزیابی بانس ریت به سه دلیل مهمه:

  1. وقتی بازدید کننده سایت شما بدون انجام فعالیتی از سایت شما خارج میشه، بدیهیه که به مشتری تبدیل نشده، پس کاهش بانس ریت باعث افزایش نرخ تبدیل و در نتیجه افزایش مشتریان شما میشه. (در مورد نرخ تبدیل CRO بخوانید)
  2. با توجه به بررسی‌ها، یکی از مواردی که برای رتبه‌بندی نتایج گوگل مهمه، بانس ریت هست. وقتی بانس ریت سایت شما درصد بالایی داشته باشه برای گوگل به این معنیه که وقتی سایت شما رو به مخاطبش نمایش میده و مخاطبِ گوگل، که در حال حاضر مخاطب سایت شماست، بدون انجام هیچ اقدامی از سایت شما خارج میشه، پس گوگل حدس میزنه که نتیجه خوبی رو به کاربرش نمایش نداده و احتمالا در سرچ‌های بعدی، سایت شما رو توی نتایج اول نمایش نمیده.
  3. بانس ریت بالا به شما این موضوع رو اطلاع میده که سایت شما (یا احتمالا بعضی از صفحات سایت شما) یه سری مشکلات داره، این مشکلات میتونه در رابطه با ضعف در محتوای سایت یا ضعف در ظاهر سایت شما باشه، پس میتونید با بررسی موضوع، باعث افزایش بازدید و فروش سایتتون بشید.

بانس ریت سایت من چقدر باشه خوبه؟
این مورد رو به صورت کلی نمیشه گفت که چه عددی برای سایت‌ شما مناسبه، اما طبق تحقیقاتی که انجام شده عددای زیر برای سایت‌های گفته شده نرمال هستن:

کسب و کارهای الکترونیکی و خرده‌فروشی‌ها: 20-45 درصد
عمده‌فروشی‌ها (بیزنس 2 بیزنس): 25-55 درصد
سایت‌ها با محتوای غیر تجاری: 35-60 درصد
لندینگ پیج‌ها: 60-90 درصد
بلاگ‌ها و پورتال‌ها: 70-90 درصد

این توضیحات کلی در مورد بانس ریت بود، اگه میخواید در مورد بانس ریت بیشتر بدونید توصیه میکنم منابع انگلیسی رو مطالعه کنید.