در حال بارگزاری...
وبلاگ

بیا توی زمین بازی!

18 خرداد 1400 سید مجید فرقانی دیجیتال مارکتینگ

تو این مطلب قراره حدوداً 2 دقیقه وقت بذاری و در مورد گیمیفیکیشن در بازاریابی و بازاریابی دیجیتال بخونی.

احتمالا تا حالا واژه‌ی گیمیفیکیشن رو شنیده باشی، اگه نشنیدی بهتره یه سرچ بزنی و در موردش بخونی، من برای درک بهتر این نوشته یه تعریف از وبسایت متمم در مورد گیمیفیکیشن رو میارم:

گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی سازی (که گاهی هم به بازی آفرینی ترجمه می‌شود) از جمله زیر مجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای دانشگاهی و نیز محیط کسب و کار مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. ساده‌ترین تعریف گیمیفیکیشن به این صورت است که گیمیفیکیشن یا بازی سازی، هنر تعبیه کردن مکانیزم های بازی در فضاهایی است که به صورت پیش‌فرض برای بازی طراحی نشده‌اند.

گیمیفیکیشن در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته شده، یکی از این حوزه‌ها بازاریابی بوده، که اتفاقاَ تاثیرات خیلی مثبتی هم داشته.

با گسترش استفاده از اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و استفاده از موبایل، گیمیفیکیشن مارکتینگ مورد توجه قرار گرفت. در این مدل بازاریابی، بازی‌ها با تمرکز بر یک محصول یا خدمات باعث آشنایی مشتریان با برند و کسب و کار شدند.

شرکت‌های معتبری مثل Nike، Starbucks، مک دونالد، کوکاکولا و … از گیمیفیکیشن برای بازاریابی استفاده کردن.

گیمیفیکشن در بازاریابی دیجیتال قوی‌تر هم ظاهر شد، چون فضای دیجیتال محل مناسبی برای بازی و ارائه بازی بود.

از جمله اولین شرکت‌های ایرانی که از بازی برای بازاریابی استفاده کرد، زود فود (اسنپ فود فعلی) بود که توی مسابقات فوتبال یورو 2016 کمپینی به نام پنالتی راه انداخت و با بازی و امتیاز به مخاطباش جایزه میداد. شرکت‌های دیگه‌ای مثل دیجی‌کالا هم از بازی برای بازاریابی استفاده کردن.

حالا میرسیم به دلیل اصلی نوشتن این مطلب: بانی‌ناسور!

کمپین بانی‌ناسور فروشگاه آنلاین بانی‌مد

اینترنت قطع شد و من و همکارم شروع کردیم با دایناسور گوگل کروم بازی کردن، طبق معمول من پز امتیازم رو بهش دادم. 😂

همکارم گفت راستی دیدی بانی مد همین بازی رو گذاشته و با امتیاز بهت تخفیف میده؟ جالب بود برام، لپ‌تاپم رو به اینترنت گوشیم وصل کردم و بانی ناسورِ بانی مد رو بازی کردم.

بعد از سه دست بازی کردن 400 هزارتومن کد تخفیف گرفتم، یه لینک معرفی هم داشت و از اونجایی که من و داداشم هر دو کارمون فروش آنلاینه و این موضوعات برامون جذابه، باهاش به اشتراک گذاشتم.

جالب بود که بعد از یک روز پیام داد و گفت با همون کد تخفیف از بانی مد خرید کرده!

چت تلگرام در مورد بانی ناسور

خلاصه مطلب!

وقتی که همه درگیر اس‌ام‌اس و ایمیل و تبلیغات محیطی و … هستیم بانی مد در کنار این روش‌ها، حواسش به گیمیفیکیشن مارکتینگ هم بوده. فکر میکنم فیدبک خوبی هم از این کمپین گرفته باشه، امیدوارم گزارش این کمپینشون رو روزی عمومی منتشر کنن.